אסטרטגיה של גירושין

         

 
להתגרש או לא להתגרש הסכם גירושין נכון יחסים אלימים בעת גירושין
עצירת הליכי גירושין גירושין – ההליכים ופשרם גירושין חבריים – הייתכן?
הסכם שלום בית/גירושין ילדים בעת גירושין ניסוח הסכם גירושין.
אסטרטגית גירושין מזונות אישה בהליכי גירושין גירושין - הצעדים הראשונים
תביעת גירושין או משא ומתן מזונות ילדים בהליכי גירושין סעדים זמניים בהליכי גירושין
איך לבחור עורך דין? כיצד מתחלק הרכוש? המלצות
מלכודות בהליכי גירושין כתובה - זכות ששווה כסף. |
זכויות נסתרות בעת גירושין משמורת על ילדים והסדרי ראיה

 

גירושין – ההליכים ופשרם

 

בעלי ואני לא חיים באושר שנים רבות, אני מעוניינת להתגרש, הוא מתנגד.

כאשר אחד מבני הזוג לא מסכים להתגרש, חייב בן הזוג המעונין להתגרש להוכיח קיומה של סיבה לגירושין (עילה) המוכרת בדיני ישראל. ישנם דיינים, בבית הדין הרבני, המקפידים מאד בבחינת קיומה של עילת גירושין ויש המקילים יותר, מתוך הבנה שלא ניתן לאלץ אדם לחיים משותפים. בכל אופן, אין כל דרך לדעת מי ידון בתיק שלכם, ולכן כדאי שתגיעו לדיון מוכנים מראש, שלא כמו במקרה של אורית.

מיטל נישאה ליובל בשנת 1997. לאחר שנתיים של ויכוחים יומיומיים עמו, הגיעה להחלטה כי חוסר ההתאמה ביניהם אינו ניתן לגישור, ועל כן פתחה בהליכי גירושין, בכוחות עצמה, בבית הדין הרבני. יובל הודיע למיטל, כי אין לו כל כוונה להתגרש ממנה, וכי בכוונתו להתנגד לגירושין. בדיון בבית הדין הרבני נשאלה מיטל על ידי הדיינים, מדוע היא מעונינת להתגרש וענתה בתמימות "אנחנו לא מתאימים". למרבה הפתעתה, תביעתה לגירושין נדחתה בו במקום. מיטל גילתה בשלב מאוחר מדי, כי בבית הדין הרבני מי שמבקש להתגרש, ללא הסכמת בן הזוג, נדרש לבסס את בקשתו באחת מעילות הגירושין המוכרות בדיני ישראל. לו טרחה לקבל ייעוץ משפטי, יכלה מיטל למצוא כנגד יובל עילות רבות לגירושין, ולהיות אישה חופשיה זה מכבר.

 

מה למרות זאת עושים מרבית בני הזוג המעוניינים להתגרש?

החשש מדחיית תביעת גירושין בשל העדר עילה מוכרת בדין, מוביל גם אנשים ישרים, להמציא עילות גירושין שאין בינן לבין המציאות כל דמיון. מדובר בשני סוגי מקרים:

1.         מקרים בהם לא קיימת עילה מוכרת לגירושין לפי דיני ישראל. למשל, בני הזוג פשוט לא מסתדרים, ועל כן הצד המעונין בגירושין נאלץ למצוא עילה מוכרת. 

2.         מקרים בהם הצד המעונין בגירושין נאלץ להסתיר את הטעם האמיתי לכך. למשל, מערכת יחסים מחוץ לנישואים. טלי ניהלה רומן סוער עם דודי, מתחת לאפו של בעלה. בשלב מסוים, החליטו טלי ודודי להינשא. היות ודודי היה עורך דין בתחום המעמד האישי, הוא העמיד את טלי על חשיבות קיומה של עילת גירושין כדי לקבל גט מבעלה, ולא פחות חשוב על החובה להסתיר את קיומו של הרומן ביניהם כדי שלא תהייה אסורה עליו. בתביעתה לגירושין מבעלה טענה טלי, כי בעלה מכה אותה, ומחייב אותה לקיים יחסי מין "שלא כדרך הטבע". טלי ודודי נשואים באושר ועושר, לאחר שבית הדין הרבני פסק שהבעל חייב לגרש את אישתו.

 

איזה עילות גירושין עומדות לך למרות התנגדות בן הזוג להתגרש?

העילות המזכות בגירושין למרות ובניגוד לרצון בן הזוג מתחלקות לשני סוגים:

1.         עילות אובייקטיביות - למשל מומים, עקרות, העדר כוח גברא וכיו"ב.

2.         עילות סובייקטיביות, הנעוצות בהתנהגות בן הזוג - כאן נמצא מקרי סירוב מצד הבעל או האישה לקיים יחסי מין, התנהגות פוגענית של בני הזוג, בגידה, התנהגות המחשידה בצורה חמורה קיומה של בגידה, הכשלה בקיום מצוות הדת, התנהגות אלימה וכו'.

       היות ובבית הדין הרבני קיימים טפסים פשוטים להגשת תביעה, סבורים אנשים רבים כי הגשת תביעה לגירושין הינה הליך טכני פשוט הכרוך במילוי טופס בלבד. מדובר בטעות חמורה. נושא בחירת עילת הגירושין וניסוחה הינו מורכב ובעל חשיבות קריטית. כל טעות בבחירת העילה הנכונה, לרבות אופן הצגתה וביסוסה בכתב התביעה, עלולה להוביל לדחיית תביעת הגירושין. תפקידו של עורך דין מקצועי הוא לבחון את המקרה המיוחד שלכם, ולהחליט באיזו עילה להשתמש, בהתאם למטרה אותה אתם מעונינים לקדם.

 

איך תבחרו עילה מתאימה - השיקולים

1.         התאימו את העילה למטרה אליה שואפים - אישה המעונינת לקבל גט מהיר, ודאגה כי העניינים הרכושיים ידונו בבית המשפט לענייני משפחה, יכול ותודה בבגידה. תמי ורונן חיים בנפרד כבר שנתיים. רונן מתנה את מתן הגט בויתור על כל הרכוש המשותף. תמי, הקרובה לייאוש, פנתה לעורך דין אשר בחן את המקרה שלה, ושמע כי אין לה כל כוונה להינשא לאיש שעמו בגדה בבעלה. בו במקום, יעץ לה עורך הדין עצה פשוטה ביותר- להודות כי בגדה ברונן במהלך הנישואין. תמי הייתה גרושה לאחר שלושה שבועות, ומבלי שויתרה על כל חלק מרכושה. אם תמי הייתה רוצה להינשא לאדם שעמו בגדה, ההודאה בבגידה הייתה מונעת זאת, שכן, על פי דיני ישראל, היא "אסורה על בעלה ובועלה".

2.         העלו בכתב התביעה מספר עילות גירושין - מומלץ, כי כתב התביעה יכלול מספר עילות כך שאם עילה אחת "נופלת", אין בכך בכדי לדחות את תביעת הגירושין. יחד עם זאת, אין לכלול עילות שהפרכתן קלה, שכן עלולה להיפגע אמינות העילות כולן.

3.         השילוב בין עילות הגירושין השונות - לעיתים, מרוב רצון לטעון לקיומן של עילות גירושין רבות, מתעלמים מהעובדה, שחלק מהעילות אינן מתיישבות כלל זו עם זו. זה מצב חמור אשר יוביל, בדרך כלל, לדחיית תביעת הגירושין במלואה. (למשל, אישה הטוענת מחד כי הבעל הינו "רועה זונות" דהיינו שוכב עם נשים אחרות, ומאידך ש"אינו יורה כחץ", דהיינו חסר כח גברא).

4.         תבססו את עילות הגירושין בעובדות מציאותיות - יש לדאוג לבסס את העילות בעובדות, מסמכים, תאריכים וכל חומר רלוונטי אחר. אם אין בידך ראיות ניתן ליצור כאלו באמצעים שונים, החל מאיסוף מסמכים ממקומות שונים, וכלה בהקלטת בן הזוג. לפני תחילת מסע ה"דייג", כדאי לך לקבל יעוץ משפטי מה רלוונטי ומה לא.

5.         מיינו את החומר העובדתי טרם צירופו לתביעה - יש לבחון את התועלת מול הנזק בכל ראיה שתצרפו לכתב התביעה. שי, חשד כי אישתו בוגדת, ושכר את שירותיהם של בלשים פרטיים, אשר אכן סיפקו לו את "הסחורה", והעבירו לידיו תמונות וסרטי וידאו, אשר לא היו מביישים את ערוצי הכבלים שהגישה אליהם מתבצעת באמצעות קוד סודי. שמח וטוב לב מיהר להגיש תביעת גירושין, אליה צרף את כל החומר. שי אמנם השתחרר מאישתו וקיבל גט. אולם, הוא גם החליף את דירת המגורים במאסר אותו הוא מרצה על פגיעה בפרטיותה. לו היה טורח להתייעץ, היה מבין שההוראה שנתן לבלשים להשיג את החומר שבידיו מהווה עבירה פלילית, שעונש מאסר בצידה.

 

האם קביעת בית הדין הרבני שעלינו להתגרש משמעותה שאנו גרושים?

לא. מעשה הגירושין הינו פעולה המבוצעת אך ורק על ידי בני הזוג, מרצונם החופשי. בית הדין הרבני יכול לתת פסק דין המחייב את הצדדים להתגרש, ויכול אף להשתמש בסנקציות כנגד בן הזוג הסרבן, אולם פסק דינו אינו מגרש את בני הזוג. ללא קיום הפעולות הטקסיות הנדרשות לשם קבלת גט, המתבצעות על ידי בני הזוג עצמם, הם אינם גרושים.

 

קביעתו של בית הדין הרבני היא כי עלינו להתגרש, בעלי ממאן לקיים את פסק הדין

לא די בהחלטתו של בית הדין הרבני לפיה, על בני זוג להתגרש בכדי להופכם לגרושים. בית הדין הרבני מנסה, בתחילה, לדבר אל ליבו של בן הזוג הסרבן, אולם אם מאמצים אלו לא נושאים פרי, בית הדין הרבני יפעיל את הסמכויות המוקנות לו על פי חוק. בדרך כלל, הפעלת הסמכויות מתבצעת באופן הדרגתי, על מנת לאפשר לבן הזוג הסרבן לשקול מחדש עמדתו, ולשתף פעולה עם הליכי הגט. יצוין כי בהחלטה תקדימית שניתנה על ידי בית הדין הרבני, הגדול, מפי כבוד הרב מאיר לאו, נקבע כי באופן עקרוני ניתן לכפות גט גם על אישה, אולם נקבע שלא ינקטו בדרך של כפיה בפועל. חשוב לזכור, כי סרבנות אישה נחשבת פחות חמורה, שכן בית הדין הרבני יכול לתת לבעל היתר לשאת אישה שניה, בעוד שלאישה אין אפשרות לשאת בעל שני.

 

לרשות בית הדין הרבני עומדות סמכויות על מנת לכפות על סרבן גט גירושין:

1.    עיכוב יציאה מן הארץ.

2.    שלילה או אי חידוש דרכון.

3.    שלילה או אי חידוש רשיון נהיגה.

4.    מניעת מינוי למשרות שונות.

5.    מניעת עיסוק במקצוע שהעיסוק בו מוסדר על פי דין.

6.    שלילת האפשרות לפתוח חשבון בנק, למשוך המחאות וכיו"ב.

7.    מאסר בפועל לתקופה מצטברת של עד עשר שנים. בית המשפט הגבוה לצדק הביע,  במספר פסקי דין,  את עמדתו בדבר סרבנות בעלים למתן גט ושלח בעלים סרבנים למאסר עד שיאמרו "רוצה אני".

8.   מזונות מעוכבת- בעל אשר מסרב לתת גט לאישתו, חרף החלטת בית הדין הרבני המחייבת אותו לעשות כן, עלול להיות מחוייב במזונות גבוהים, שכן בסירובו הלא מוצדק הוא מעכב אותה מלהינשא לאחר.

 

מה קורה במצב בו בן הזוג הסרבן כבר שפוט למאסר בשל עבירות אחרות?

רותם ושני נישאו בשנת 1998. ימים ספורים לאחר שנישאו, נעצר רותם באשמת אונס ורצח של ילדה בת 12. רותם הורשע בבית המשפט המחוזי ונדון למאסר עולם. שני הגישה תביעת גירושין לבית הדין הרבני אשר קבע, כי חובה על הצדדים להתגרש, רותם מסרב. לכל הסנקציות, שפורטו בסעיף הקודם, אין כל משמעות לגבי אסיר. החוק מקנה לבית הדין הרבני סמכות לשלול מרותם את כל זכויותיו כאסיר: חופשות, שחרור מוקדם, משלוח וקבלת מכתבים, קבלת מבקרים, החזקת חפצים אישיים, עבודה בתשלום, רכישת מצרכים בבית הסוהר וכיו"ב. במרבית המקרים, הלחץ עושה את שלו ובסופו של יום הסרבן מתרצה ונותן גט, אם כי קיימים מקרים של סרבנים אשר סיימו חייהם בין כותלי הכלא, והאישה השתחררה מעגינותה רק משהפכה לאלמנה. ככלל, מומלץ לא להגיע למצבים אלו. רצוי לנסות "להשתחרר" מבני זוג סוררים, הצפויים למאסר ממושך, עוד בשלבי ההליך המשפטי בזמן שיש להם עדיין תקוה שהמשפט "יגמר בשלום", והם לא יאלצו לרצות מאסר.

 

בני הזוג שניהם מסכימים להתגרש, האם זה מקל/ מאיץ את התהליך?

בודאי. מדובר במקרים אשר אינם מצריכים כלל קיום דיון בעילות גירושין. גירושין בהסכמה נעשים באמצעות חתימה על הסכם גירושין, וקיומו של הליך קצר בבית הדין הרבני שמטרתו לבחון האם אכן רצון הצדדים להתגרש. במרבית המקרים בהם הגיעו בני הזוג להסכמה, בית הדין הרבני יטה לכבד את ההסכמה, ולא להתערב ברצון הצדדים.

 

למה במקרים רבים "העניינים מסתבכים"?

הסיבוכים לא נובעים מהסירוב להתגרש עצמו, אלא מאי הסכמה בענייני רכוש, מזונות ואחזקת ילדים או מרצון להסדיר באמצעות הגט נושאים שלא ניתן להסדירם במסגרת זו. אף אחד מבני הזוג, למעט במקרים חריגים, לא אומר שהוא מסרב להתגרש כיוון שהוא קשור נפשית לבן זוגו, ואינו יכול לעמוד נפשית בתלאות טקס הגט. האמירה הנפוצה היא, "אני בעד גירושין בתנאי ש..." והתנאים עלולים להיות שונים ומשונים ואף מתחלפים מעת לעת... במקרים רבים, הגט הופך לכלי שרת בידי צד סחטן המעונין בויתורים ממוניים. תכנון נכון של אסטרטגיית הגירושין, בתחילת הדרך, עשוי לסייע להתגבר על קושי זה.

 

חתמתי על הסכם גירושין והתחייבתי להסכים להתגרש, האם אני יכולה לחזור בי?

עצם החתימה על הסכם גירושין אינה מחייבת את מי שחזר בו מהסכמתו להתגרש. הדברים נכונים גם לאחר שלהסכם ניתן תוקף של פסק דין. הטעם לכך הוא, שגירושין חייבים להיות פרי רצון חופשי של הצדדים בעת מתן הגט, ולא תוצאה של התחייבות קודמת, הנוגדת את רצונם הנוכחי. בן הזוג שחזר בו מהסכמתו יידרש לשכנע את הדיינים כי חזרתו מקורה באי רצון כן ואמיתי להתגרש, ולא בתרגיל להשגת הטבות כלכליות אלו ואחרות.