אסטרטגיה של גירושין

         

 

להתגרש או לא להתגרש הסכם גירושין נכון יחסים אלימים בעת גירושין
עצירת הליכי גירושין גירושין – ההליכים ופשרם גירושין חבריים – הייתכן?
הסכם שלום בית/גירושין ילדים בעת גירושין ניסוח הסכם גירושין.
אסטרטגית גירושין מזונות אישה בהליכי גירושין גירושין - הצעדים הראשונים
תביעת גירושין או משא ומתן מזונות ילדים בהליכי גירושין סעדים זמניים בהליכי גירושין
איך לבחור עורך דין? כיצד מתחלק הרכוש? המלצות
מלכודות בהליכי גירושין כתובה - זכות ששווה כסף. |
זכויות נסתרות בעת גירושין משמורת על ילדים והסדרי ראיה

 

הצעדים הראשונים שעליכם לנקוט?

 

באיזה שלב רצוי לשכור עורך דין?

 שכרו מוקדם ככל שניתן (מרגע שאתם שוקלים להתגרש), את עורכי הדין הטובים ביותר שאתם יכולים לאפשר לעצמכם, וזאת מכמה טעמים עיקריים:

1.         קביעה מוקדמת ככל הניתן של האסטרטגיה הכללית, המטרות הנכונות, "תוכנית העבודה" וכן ביצוע פעולות הכנה נבונות, הם אלו שיכריעו, בסופו של יום, את תוצאות מאבק הגירושין. ככל שתקדימו את בן הזוג בעניין, תהיה לכם השפעה רבה יותר על נקיטת הצעדים הנכונים ועל הדרך בה יתנהלו הדברים.

2.         החלטה מהירה במסגרת "מרוץ הסמכויות" הקיים בין בתי הדין הרבניים ובתי המשפט לענייני משפחה תביא לפעולה מהירה מצדכם. במרבית המקרים, אך בפירוש לא בכולם, טוב יעשה הבעל אם ינהל את מרבית ההתדיינות בבית הדין הרבני, והאישה בבית המשפט לענייני משפחה. בהחלט יש לא מעט מקרים הפוכים (לדוגמה: כאשר מדובר במדור ספציפי). יש לבחון נסיבותיו של כל מקרה בהקדם האפשרי.

3.         הוצאות שכר טרחת עורך דין  - כל עוד הסכסוך המשפטי טרם פרץ ובני הזוג אינם פרודים קופתם משותפת ולכן תשלום שכר טרחה לעורך דין על ידי אחד הצדדים יוצר מצב לפיו בן זוגו מממן את מחציתו.

4.         קבלת עזרה מעורך הדין בגיבוש ההחלטות החשובות בחייכם – האם בכלל להתגרש, מה לבדוק, אילו הכנות לעשות, כיצד להתנהל מול בני זוגכם, כיצד להבטיח את עתיד הילדים וכו'.

 

גירושין ללא עורך דין

אפשרי, אבל לא מומלץ. כל פעולה משפטית ניתנת לביצוע על ידי צד המעורב בסכסוך, או על ידי עורך דינו. כיוון שהידע  והכלים המשפטיים העומדים לרשותכם אינם רבים, וכל טעות עלולה לחרוץ את גורלכם לשנים רבות, מומלץ שלכל הפחות תיוועצו, לפני נקיטת כל פעולה, בעורך דין בעל בקיאות בתכנון אסטרטגיית גירושין, ויישום הליכי טרום גירושין,  על מנת שיתכנן עבורכם את הכיוון הכללי של הטיפול בנושא.

גל ושירלי הגיעו להחלטה משותפת להתגרש. גל לא טרח כלל להיוועץ בעורך דין, תוך שהוא נעזר ב"חכמתו" ובידע שרכש מכמה מכרים שהתגרשו לאחרונה. שירלי נועצה בעורך דין ממולח, תוך שהיא מסתירה עובדה זו מגל. בין הצדדים נחתם הסכם גירושין לפיו, גל ויתר על דירת המגורים המשותפת שלהם, והעבירה לבעלות שירלי, תמורת התחייבותה שלא לתבוע מגל מזונות עבור שלושת ילדיהם. חצי שנה לאחר שהושלמו הליכי הגט והדירה הועברה בטאבו על שם שירלי, הופתע גל לקבל תביעת מזונות אשר הוגשה על ידי ילדיו באמצעות שירלי. גל מצא עצמו משלם 6,000 ש"ח מזונות בחודש, וללא חלקו בדירת המגורים. הויתור של שירלי על מזונות היה טקטי בלבד, שכן עורך דינה הסביר לה שהסכמה בין ההורים לאי תשלום מזונות, אינה כובלת את ידי הילדים לתבוע את גל בגין מזונותיהם. (שום הסכמה בין ההורים אינה מחייבת את הילדים, אשר אינם צד להסכמה זו). יעוץ משפטי נבון היה מונע מגל הסתבכות אומללה זו. אם ידכם אינה משגת לשכור עורכי דין פרטיים מעולים המתמחים בנושא, כדאי שתבחנו את זכאותכם לקבל סיוע משפטי, ללא תשלום, במסגרת לשכות הסיוע המשפטי, שפרטיהן כדלהלן:

 

במחוז ירושלים: רחוב בן יהודה 34 (מגדל העיר), ירושלים 94624, טל' 5696200 – 02.

במחוז תל אביב והמרכז: הנריטה סולד 4, תל אביב 64924, טל' 6932777 – 03.

במחוז חיפה: שדרות פל – ים 15א, חיפה 31000, טל' 8683250 – 04.

במחוז באר שבע: שדרות שז"ר, בית נועם, באר – שבע, טל' 6404526 – 08.

 

בכל זאת , אם הצלחנו להסכים על הכל בשביל מה צריך עורך דין?

טעות רווחת בין בני זוג היא ההנחה שבית המשפט או בית הדין הרבני "יעשה לצדדים את העבודה", וינסח עבורם הסכם. במרבית המקרים, נדרשים בני הזוג להגיש הסכם כתוב לאישורו של בית המשפט. גם אם קיימת הסכמה בין בני הזוג, חשוב שהיא תנוסח בהתאם לכללים המשפטיים המקובלים ותכלול את ההוראות המשפטיות המחייבות. אם אינכם בקיאים בכללים אלו, כדאי שלא תפעלו בשיטת "עשה זאת בעצמך". עורך דין מיומן יוכל גם להעלות נושאים ומצבים עליהם לא חשבתם בעצמכם, ובכך לחסוך לכם אי הבנות וסכסוכים עתידיים.

 

מתי אם כך אין צורך בעורך דין

ישנם שלושה סוגי מקרים עיקריים בהם ניתן להתחשב בכדאיות הכלכלית של שירותי עורך דין :  

1.         במקרים בהם מוסכם על הצדדים להתגרש, לצדדים אין כמעט רכוש ואין ילדים קטינים.

2.         כאשר ההישג הכלכלי אליו ניתן להגיע באמצעות עורך דין נמוך מגובה שכר טרחת עורך הדין.

3.         כאשר הצדדים חתומים על הסכם שלום בית/גירושין, הסכם יחסי ממון, או על כל הסכם אחר המסדיר את כל הנושאים ביניהם, וההסכם מקובל על שני הצדדים ככתבו וכלשונו.

 

האם יש עוד צעדים שכדאי לנקוט מיד עם קבלת ההחלטה להתגרש?

הכלל הוא, כאמור לעיל, שכדאי לכם להתייעץ עם עורך דין מוקדם ככל האפשר. זאת משום שבנושאי גירושין חל, ברב המקרים, הכלל לפיו "מהכספים תיפתח הרעה". אנשים ישרים, שמעולם לא הסתבכו בעבירה, מרוקנים חשבונות בנק, מעבירים כספים לחו"ל, רושמים נכסים על שם קרובים, "מפסידים מיליונים בקזינו", רוקמים קנוניות עם ספקים ושותפים עסקיים, ומבצעים מהלכים פליליים מתוחכמים המוגדרים בספר החוקים כגניבה, מרמה, הפרת אמונים וכיו"ב.

אם נבצר מכם לעשות כן מסיבה כלשהי, כדאי לכם לבצע בסתר את הפעולות הבאות:

 

1.         אספו מידע  - ריכוז של תלושי השכר של שניכם, תדפיסי בנק, הסכמי רכישה, מסמכי בעלות על נכסים, רשיונות רכב, דפי פירוט של כרטיסי אשראי, מסמכים המעידים על זיקה לרכוש או לזכויות, חשבונות המרמזים על רמת חיים וכל מסמך אחר בעל השלכה כספית.

2.         עבודת מודיעין  - אם מקנן בלבכם חשד, שמא לבן זוגכם כספים או נכסים שאינם ידועים לכם, או שהוא הוציא הוצאות חריגות שאינן למטרה משותפת, כדאי לכם לבדוק בצורה סמויה כמובן, האם יש לחשדכם בסיס. הבדיקה יכולה להיעשות על ידכם בשיחות "מתחכמות" עם בן הזוג, קרובים או עמיתים עסקיים, או בעזרת סיוע מקצועי. יש לקחת בחשבון שאם בן זוגכם יחשוף את פעולותיכם, ספק אם תוכלו להמשיך בבדיקה.

3.         אספו ראיות ותעדו - באמצעות הקלטת בן זוגכם בחשאי, או באמצעות ניהול יומן מפורט, תוכלו ליצור תיעוד שיסייע לכם להוכיח דברים שידרשו בעת מאבק הגירושין- החל מהנצחת אלימות, הודאה ברומן אסור, הברחת נכסים, הכנסות "בשחור", בעלות בנכסים הרשומים על שם אחרים וכיו"ב. לא פעם מכשיר הקלטה, שמחירו פחות מ- 400 ש"ח, הביא לרווח של מאות אלפי שקלים (חשוב שתקפידו על מכשיר נכון עם VOR או VAS, מיקרופון מעולה עם רגישות משתנה וסרט הקלטה של 150 דקות לפחות, המתאים למשימה). כמה מעורכי הדין המתמחים בנושא ישמחו להשאיל לכם ציוד מתאים כנגד פיקדון. חשוב לדעת, כי לפי החוק הנכם רשאים להקליט שיחה, רק אם אתם משתתפים בה או אם היא נעשית "ברשות הציבור" כמשמעה בחוק. בכל מקרה של ספק רצוי שתקבלו יעוץ מקצועי.

 

בכל מקרה, בבואכם למשימה, הכינו עצמכם לאפשרות שאתם עלולים להיתפס על ידי בן הזוג. אם תוך כדי איסוף המידע תגלו שבן זוגכם מבצע פעולות, או הכנה לפעולות של הברחת נכסים, הימלטות מהארץ- עם או בלי הילדים, העברות כספים, נטילת התחייבויות בלתי סבירות וכיו"ב, תאלצו כמובן לפעול מיידית להשגת סעד זמני שימנע זאת ממנו. אנו ממליצים בפניכם, חד משמעית, לא לנקוט בשום צעד זמני, לפני שתכננתם את המערכה כולה, שכן צעד זמני לא שקול, או נתונים שימסרו במסגרת צעד זמני, עלולים להכשיל את המערכה כולה. פעמים רבות, הניצחון בסעד הזמני מתגלה כ"ניצחון פירוס" והצד "המנצח", יהיה בסופו של דבר, המפסיד הגדול של הליכי הגירושין.