אסטרטגיה של גירושין

         

 
להתגרש או לא להתגרש הסכם גירושין נכון יחסים אלימים בעת גירושין
עצירת הליכי גירושין גירושין – ההליכים ופשרם גירושין חבריים – הייתכן?
הסכם שלום בית/גירושין ילדים בעת גירושין ניסוח הסכם גירושין.
אסטרטגית גירושין מזונות אישה בהליכי גירושין גירושין - הצעדים הראשונים
תביעת גירושין או משא ומתן מזונות ילדים בהליכי גירושין סעדים זמניים בהליכי גירושין
איך לבחור עורך דין? כיצד מתחלק הרכוש? המלצות
מלכודות בהליכי גירושין כתובה - זכות ששווה כסף. |
זכויות נסתרות בעת גירושין משמורת על ילדים והסדרי ראיה

 

כללים לבניית אסטרטגיה של גירושין

 

הליכי הגירושין הם הליכים מורכבים, המערבים הוראות חוק מודרני עם דין דתי עתיק, פרוצדורות מיוחדות של בית הדין הרבני עם תקנות חדשות של בית המשפט לענייני משפחה. מורכבות זו גדלה, מעת לעת, עם ההתפתחות הענפה בפסיקה ובחקיקה. הבנת מורכבות מיוחדת זו היא תנאי הכרחי לניהול נכון של תיק גירושין. נסיבות שונות של כל מקרה גירושין מבדילות אותו מאחרים, ומצריכות טיפול שונה ומיוחד. יש להתאים לכל מקרה אסטרטגיה ספציפית, שתביא להשגת המטרות המיוחדות שלו. לא ניתן להשיג מטרות אלו על ידי שימוש במתכון קבוע דוגמת המתכונים בספרי הבישול, שכן שיטת פעולה "אוטומטית" מעין זו צפויה להסתיים בכישלון.

 

1.       הכרת העובדות הרלוונטיות - בכדי לאפשר תכנון אסטרטגיה מתאימה, עליכם לדאוג כי בפני עורך דינכם יוצגו כל הפרטים הרלוונטיים לעניינכם. לשם כך, יש לעשות עבודה של איסוף מידע, איסוף מודיעין, ריכוז ותיעוד ראיות, ואיסוף מסמכים אשר יש בהם בכדי לתת תמונה מלאה על המקרה הספציפי שלכם. מירה ביקשה להתגרש מבעלה רוני, ושכרה את שירותיו של עורך דין פזיזי. לאחר שבחן את נסיבות המקרה ואת העובדות שסיפקה לו מירה, הגיע עורך דין פזיזי למסקנה כי עליה להגיש תביעת שלום בית בכרוך עם תביעה למזונות אישה בבית הדין הרבני. למרבה הצער, עורך דין פזיזי לא שאל את מירה את כל השאלות הנכונות ולכן הוא לא ידע את הפרטים המלאים של  המקרה. במהלך הדיון בבית הדין הרבני הוא נדהם משנתגלה כי למירה היו יחסים רומנטיים עם חברו הטוב של בעלה, וכי בידי בעלה ראיות "חותכות" לקיומם של יחסים אלה, דבר שגרם לשלילת מזונותיה. עורך הדין פזיזי לא טרח לקבל את מלוא האינפורמציה מנירית, לא הביא פרט זה בחשבון, ובכך נפגע התכנון האסטרטגי שלו. המפסידה העיקרית הייתה מירה.

 

2.       הגדרת מטרות גלויות וסמויות שבכוונתכם להשיג - המטרות העיקריות במהלך מאבק הגירושין הן קבלת נתח גדול ככל שניתן מהרכוש, תשלום/קבלת מזונות גבוהים/נמוכים ככל שניתן בנסיבות העניין, קבלת חזקה על הילדים או קביעת הסדרי ראייה משביעי רצון, סיום הקשר ביחסים תקינים, וכדומה. אין מדובר כאן ברשימה סגורה של מטרות. בכל מקרה ספציפי קיימות גם כמה מטרות סמויות אשר יש להגדירן ולתכנן את הדרך להשגתן. עורך דין רציני שיקבל ממך את המידע הרלוונטי, ידע לשרטט לך מפה ברורה של המטרות הגלויות, ובעיקר של המטרות הסמויות, המתאימות לנסיבות המיוחדות של עניינך. אסתי הייתה מרוצה ביותר מחייה כפי שהם; בעלה עזב את הבית, אשר נותר לשימושה הבלעדי. במקביל, משלם לה הבעל מזונות ומממן את רמת החיים שלה. הדברים לא יכולים היו להיות מושלמים יותר מבחינתה. כאשר הגיש בעלה תביעה לגירושין ולחלוקת רכוש, הסבירה אסתי לעורך דינה כי היא מעוניינת להמשיך לגור בבית המשותף ולהמשיך לקבל מזונות, אך אינה רוצה שבעלה ישוב להתגורר בבית. עורך דינה של אסתי ידע כי אם תתגרש לא תוכל להמשיך ולקבל מזונות, וכן יהיה צורך להוציאה מן הבית ולמכרו. בנסיבות אלה, הגיש עורך דינה של אסתי, בבית המשפט לענייני משפחה, תביעה לצו הגנה במטרה לגרום להרחקתו של הבעל מן הבית, ובמקביל תביעה לשלום בית ולמזונות אישה בבית הדין הרבני. המטרה הגלויה של מהלכים אלו הייתה, לכאורה, מניעת הטרדה ושלום בית. המטרה הסמויה שלהם הייתה הרחקת הבעל מן הבית ודחיית הגירושין ככל שניתן.

 

3.       שילוב נכון בין המטרות - חשוב כי תהיה התאמה מלאה וחד ערכית בין המטרות השונות שאתם מגדירים לעצמכם, תוך התייחסות למכלול הנסיבות הרלוונטיות. הגדרת מטרות סותרות עלולה להביא להכשלתה של האסטרטגיה בכללותה. שמעון "רתח" על אשתו, שכן תפס אותה "על חם" עם מאהב. בעידנה דריתחא, עזב שמעון את הבית, ואשתו הגישה כנגדו תביעה למזונות אישה. אמנם שמעון אהב את אשתו ורצה כי ישובו להיות יחד, אולם, בשלב זה, רצה ללמדה לקח ולכן לא רצה לשלם לה מזונות. שמעון התייעץ עם עורך דין ממולחי, הציג בפניו את ה"תמונות המרשיעות" שהיו בידו, ושאל אותו אם באמצעותן ניתן יהיה למנוע תשלום מזונות ולהשיב את השלום בין הצדדים. עורך דין ממולחי למד את עובדות המקרה, והבין כי שמעון מעוניין לשוב לחיות עם אשתו. בנסיבות אלה הוא הבהיר לשמעון כי אם יציג את התמונות המרשיעות בבית הדין הרבני, יפסק כי האישה "אסורה לבעלה ולבועלה", כלומר יכפה על בני הזוג גט, ויאסר עליהם להתחתן זה עם זה בעתיד. עורך דין ממולחי הציע לשמעון אסטרטגיה שבמסגרתה הוא יימנע מהצגת התמונות המרשיעות, אלא יציג לבית הדין אך את משכורתה הגבוהה של אשתו, אשר אינה מצדיקה מתן מזונות. גישה זו משיגה את כל המטרות שמוטי הגדיר.

 

4.       תכנון פתרונות יצירתיים - נסיבות שונות דורשות פתרון יצירתי ייחודי. לשם כך נדרשת מחשבה חדשנית ותעוזה. לא פעם רעיון יצירתי מוצלח מאפשר לפתור מחלוקת, שרבים לא הצליחו לפתור במשך תקופה ארוכה, בשל חוסר ידע, שמרנות, קיבעון מחשבתי, או חוסר יכולת לבצע אינטגרציה בין תחומי משפט שונים. מקור הפתרון למחלוקות יכול לבוא גם מתחומי משפט הנושקים לגירושין, כגון דיני מסים, דיני עבודה, דיני קניין וכדומה, או מתחומים חוץ-משפטיים כגון כלכלה, פסיכולוגיה, סוציולוגיה וכדומה. בני היה שכיר בחברת היי טק, ואשתו רבקה הייתה קוסמטיקאית שניהלה עסק קטן בבית. רבקה הגישה כנגד דני תביעה רכושית, בה תבעה מחצית מכל זכויותיו הכספיות במקום עבודתו, ובכלל זה זכויות הפנסיה, קופות הגמל וקרנות ההשתלמות שהיו לו. רבקה הציגה עצמה כבעלת הכנסת מינימום וכחסרת כל חסכונות או אמצעים. בני פנה לעורך הדין חריפי והציג בפניו את כל הנסיבות הרלוונטיות לעניינו. עורך הדין שיער את אשר ניסתר מעיניו של בני - כי מרבית הכנסתה של רבקה נתקבלה בכסף "שחור" שלא דווח למס הכנסה, והציע לבני להעמיד מעקב בן מספר ימים מול ביתם, בכדי לספור ולצלם את הלקוחות הנכנסים לבית בכל יום. התוצאות הדהימו את בני. התברר לו כי ממש מתחת לאפו מנהלת רבקה עסק משגשג, המכניס לה כ- 20,000 ₪ לחודש, וכי כספים אלו נחסכו בחשבון בנק, שבני לא ידע על קיומו. עורך דין חריפי דאג לבקש מבית המשפט צו מיידי לעיקול חשבון הבנק של רבקה. במקביל, וכדי לחסוך לדני שנים של דיונים בבתי המשפט, הוא הציע כי תיערך בין הצדדים פגישה ב"ארבע עיניים". במהלכה של הפגישה הציג בני לרבקה את הקלטת המרשיעה, והבהיר לה כי אם לא תתחלק עמו בכל ההכנסות שהפיקה מן העסק במשך כל השנים, תעבור הקלטת הישר לתיק בית המשפט הדן בחלוקת הרכוש ביניהם. רבקה, שחששה שהדיון המשפטי ייוודע ל"שותף" החדש שלה, הלא הוא מס-הכנסה, הסכימה לוויתורים מרחיקי לכת. באותו שבוע נחתם בין הצדדים הסכם בו רבקה מעבירה לבני את כל חסכונותיה הנסתרים, ומוותרת על כל תביעותיה נגדו, בתמורה לכך שבני יוותר על זכויותיו בעסק שלה.

 

5.       אלמנט הזמן - אלמנט חשוב בתכנון נכון של כל דרך פעולה, הוא קביעת העיתוי המתאים לנקיטת פעולה מסוימת. קיימים מקרים בהם כדאי לאחד מבני הזוג להקדים עד כמה שאפשר בנקיטת הליכים. לעומת זאת, קיימים מקרים שבהם עדיף לאחד מבני הזוג להשהות את הגירושין ככל שניתן. גלי ידעה כי בעלה שלום מתכנן לבצע עסקה מוצלחת, אשר עתידה להגדיל משמעותית את רווחי עסקו. לגלי עדיף להשהות את הגירושין עד לאחר ביצוע העסקה, שכן באופן זה תהיה שותפה גם לרווחיה. לעומת זאת צילה ידעה כי שלמה, בעלה, מתכוון לבצע מהלכים אשר ייגרמו לחובות כספיים, ולכן העדיפה למהר ולהגיש תביעת גירושין ותביעה רכושית, בהן הצהירה כי היא מתנגדת ליצירת החובות, בכדי שבמועד היווצרות החובות היא לא תהיה שותפה להם.

 

6.       הכרה בסדרי עדיפויות  - מוזר כמה חשיבות מייחסים בני זוג בהליכי גירושין לנושאים שערכם הכלכלי כקליפת השום, תוך שהם זונחים נושאים קריטיים לעתידם ולעתיד ילדיהם. קורה שבן זוג מתעקש להשיג את ה"חוט המאריך", ומוותר לשם כך על נכסים במאות אלפי שקלים. אתם חייבים להגדיר לעצמכם סדרי עדיפויות ברורים – מה באמת חשוב לכם ועל מה אתם מוכנים לוותר. ללא הגדרה מסוג זה אתם עלולים למצוא עצמכם ממוקדים בהשגת הדברים הלא נכונים. רפאל היה כה עסוק בלקבל חזרה לרשותו את המכונית המשותפת, שנטלה אישתו לילך בעת שנמלטה מהבית עם שני ילדיה הפעוטים, עד שלא שם לב כלל כיצד מתחת לאפו מרוקנת לילך את חשבונות הבנק, מוכרת את הדירה ובורחת עם הילדים להוריה המתגוררים בצרפת. למזלו הטוב, המכונית הייתה רשומה על שמו שכן זו הייתה ה"מזכרת" היחידה שנותרה לו מנישואיו, מילדיו, ומהרכוש הרב שצברו ביחד. 

 

7.       הימנעות מפעולות אימפולסיביות - למרות שאתם נמצאים במצב הרגיש ביותר בחייכם, ואתם שרויים במתח כעס או בלבול זמני , יש לשמור על שיקול דעת וקור רוח. עדיף להימנע מהצהרות מיותרות ומנקיטת הליכים קיצוניים לקבלת סעדים זמניים כמו צו עיקול, צו עיכוב יציאה מהארץ וכדומה, בטרם תכננתם את המערכה כולה. צעד ספונטני לא שקול עלול להכשיל את המערכה כולה. לאה פנתה לעורכת דין אשר תכננה עבורה אסטרטגיה מובנית, הכוללת מהלכים של הטלת צווי עיקול כנגד בעלה אריה. עורכת הדין הבהירה ללאה כי עליה לשמור על התכנית להטלת צווי העיקול בסודיות, ואולם בוויכוח הראשון בין לאה ובעלה התלהטו הרוחות, לאה לא שלטה בעצמה, והטיחה בבעלה כי בכוונתה להטיל עיקולים על כל הכספים המשותפים. כבר למחרת דאג בעלה להעלים את הכספים המשותפים למקום לא נודע. ללאה נותר רק ללמוד כיצד לשלוט ברוחה בגירושין הבאים. 

 

8.       תקבעו אתם את "סדר היום" של הגירושין – מי שפועל ראשון, הוא זה שמכתיב את "סדר היום" של הדיונים, ולמעשה כופה על בן הזוג לדון בנושאים ובזוויות בהם יש לו יתרון. למשל, בן הזוג המקדים בהגשת תביעתו, קובע למעשה באיזו ערכאה יתברר העניין, ואף כיצד יוכרע הסכסוך בין הצדדים, וזאת מכיוון שקיימים הבדלים משמעותיים בהלכות ובדינים לפיהם דנה כל ערכאה, בצורת הדיון, בסוג ובכמות הראיות הנדרשות ובגורמים נוספים. התוצאה המשפטית בכל ערכאה יכולה להיות שונה באופן מהותי. יעקב חשש להסתכסך עם אשתו תמר, למרות שרצה להתגרש ממנה במהירות, והתלבט תקופה ארוכה כיצד לפעול. תמר אשר הבינה כי פניו של יעקב לגירושין, החליטה לפעול לפניו ופנתה ראשונה לעורך דין, שהקדים את יעקב והגיש לבית הדין הרבני תביעה לשלום בית ולמזונות אישה. יעקב גילה כי הססנותו עלתה לו בעוד שנה של ניסיונות כפויים לשלום בית.

 

9.       הקדמת את בן הזוג בפתיחת ההליכים, יש לך יתרון פסיכולוגי משמעותי -  להקדמת בן הזוג בנקיטת הליכים משפטיים יש אפקט גדול של הפתעה ותדהמה אשר יש בו כדי להשפיע על מאזן הכוחות הפסיכולוגי בין בני הזוג. הגשת תביעה היא הפגנת כוח מצדך, המסמנת כי עברו הימים בהם היית כחומר ביד היוצר, ומהיום והלאה יש לקחת אותך ברצינות הראויה, ולתת לך את המגיע לך. יתכן כי הצד השני אינו מעלה כלל על דעתו אפשרות של "הרמת ראש" מצדך, ודווקא צעד נחוש זה יגרום לזעזוע במערכת היחסים וישנה את מאזן הכוחות לטובתך. לאחרונה ציטט דונלד ראמספלד – מזכיר ההגנה האמריקאי, את אמירתו של אל קאפונה: "תוכל להשיג יותר באמצעות מילה טובה ואקדח, מאשר באמצעות מילה טובה בלבד". כדאי לך לחשוב על אמירה זו...  גילה חוותה השפלה קשה כאשר בעלה מנחם החליט לעזוב את הבית ולחיות עם בחורה צעירה ממנה. בתחילה השתהתה גילה בהגשת תביעותיה בתקווה כי בעלה ישוב אליה. ככל שהזמן חלף נוכחה כי בעלה מנצל את השתהותה, להעלמת כספים משותפים, תוך שהוא מבטיח לה כי "עוד מעט" אולי ישוב הביתה, ונוטע בה תקוות שווא. גילה החליטה כי זה הזמן להראות לבעלה כי היא אינה עוד כלי משחק בידיו. היא פנתה לעורכת דין אשר דאגה לעיקול כל הכספים והנכסים של מנחם, ובכלל זה מכוניתו ומשכורתו. מנחם נותר "חנוק" מבחינה כספית. כך אילצה אותו גילה לשבת לשולחן המשא ומתן. מנחם הודה כי אין בכוונתו לחזור הביתה ובו במקום הם קבעו חלוקה הוגנת של הרכוש המשותף, סכום הוגן למזונות הילדים, והגישו בקשה משותפת לסידור גט.

 

10.   המשמעות המשפטית של הקדמת בן הזוג בנקיטת צעדים משפטיים - למרבה הצער המצב המשפטי בישראל מהווה תמריץ שלילי ליישוב סכסוך בין בני זוג בדרכי שלום, ומעניק "פרס" למי שנוקט ראשון בהליכים משפטיים, בבחינת "כל הקודם זוכה". אמנם תמיד קיים סיכוי להגיע להסכמה ולסיים הסכסוך בהבנות הדדיות, אולם ברגע שמתעורר הספק הקטן ביותר, ממהר אחד הצדדים לערכאות, ורצוי שיהיה זה הצד שלך. גדעון רצה להתגרש מרוית כמה שיותר מהר. היחסים בין בני הזוג עלו על שרטון, וחוץ מזה, לגדעון היה גם מאהב חדש גדעון עזב את הבית, והתמסר לחיי האהבה החדשים שלו, מבלי לתת דעתו על הליכי הגירושין הצפויים לו. רוית החליטה כי לא תחוס על כבודה, והגישה תביעה לשלום בית בבית הדין הרבני, עוד בטרם הספיק גדעון להגיש את תביעת הגירושין מטעמו. בית הדין הרבני נתן פסק דין המחייב את הצדדים לשלום בית. במצב דברים זה מצא עצמו גדעון נשוי לרוית ומשלם לה מזונות במשך תקופה ארוכה נוספת. 

 

11.   השלכות כלכליות בהקדמת בן הזוג בנקיטת צעדים משפטיים יש - אם הצד השני שכר עורך דין לפניכם, ושילם לו את התמורה מתוך החסכונות המשותפים, יוצא שהתביעה המוגשת נגדכם ממומנת בפועל גם מכיסכם. לרוב אף נוצר מצב אבסורדי בו לא יהיה באפשרותכם לממן לעצמכם ייצוג משפטי נאות, שכן על חשבונות הבנק ושאר נכסי המשפחה כבר הוטלו עיקולים, שהתבקשו במסגרת התביעה שהוגשה על ידי הצד השני. שיר ומוטי מסוכסכים ביניהם במשך תקופה ארוכה, אך איש מהם לא אזר אומץ להתחיל בהליכי גירושין. בסופו של יום החליטה שיר לקחת את היוזמה לידיה. היא פנתה לעורך דין וקבעה עמו את שכר טרחתו. יום לפני שעורך הדין הגיש בקשה להטלת עיקולים על חשבונות הבנק המשותפים של הצדדים, משכה שיר מחשבון הבנק סכום נכבד, במזומן, ושילמה לעורך דינה את מלוא שכר טרחתו, עבור ייצוגה בהליכי הגירושין. כאשר ביקש מוטי לשכור עורך דין מטעמו גילה, להפתעתו, כי כל החשבונות מעוקלים וכי אין ברשותו כסף בכדי לשלם לעורך דין ראוי מטעמו.

 

קודם תבנו אסטרטגיה ובהתאם תנהלו משא ומתן להסכם בין הצדדים - אסטרטגיה חכמה נדרשת לא רק לשם ניהול דיון בבית המשפט, אלא גם כאשר אתם פונים להליכים של הסכם שלום בית, או בוחרים להגיע להסכם גירושין במשא ומתן "תרבותי". אסטרטגיה מתוכננת מראש היא התנאי להשגת מטרותיכם באופן היעיל ביותר בכל כיוון בו תבחרו לנהל את גירושיכם. בטרם תנקטו עמדה כלשהי במהלך המשא והמתן, הגדירו עם עורך דינכם מה הן המטרות הגלויות והסמויות אותן אתם שואפים להשיג, בדקו כי המטרות אינן סותרות זו את זו, ותכננו את הדרך היעילה ביותר לגרום לבן זוגכם לקבל את דרישותיכם. מטרתו הסמויה  של ניר הייתה לשלם מזונות נמוכים ככל שניתן לשני ילדיו. במהלך המשא והמתן שניהל עם אשתו מיטל, לא דיבר כלל על סכום המזונות, אלא חזר ודרש את המשמורת על הילדים, בטענה כי מיטל איננה מסוגלת לטפל בילדים כראוי, ואף איים כי אם לא יקבל את הילדים לא ייתן לה גט. מיטל אשר הייתה מבוהלת ביותר, וחששה כי בעלה יתבע את המשמורת על הילדים, הייתה מוכנה לכל ויתור בסכום המזונות, ובלבד שהילדים יישארו אצלה. כך הצליח ניר להפחית את סכום המזונות שסוכם בין הצדדים למינימום האפשרי.