אסטרטגיה של גירושין

         

 
להתגרש או לא להתגרש הסכם גירושין נכון יחסים אלימים בעת גירושין
עצירת הליכי גירושין גירושין – ההליכים ופשרם גירושין חבריים – הייתכן?
הסכם שלום בית/גירושין ילדים בעת גירושין ניסוח הסכם גירושין.
אסטרטגית גירושין מזונות אישה בהליכי גירושין גירושין - הצעדים הראשונים
תביעת גירושין או משא ומתן מזונות ילדים בהליכי גירושין סעדים זמניים בהליכי גירושין
איך לבחור עורך דין? כיצד מתחלק הרכוש? המלצות
מלכודות בהליכי גירושין כתובה - זכות ששווה כסף. |
זכויות נסתרות בעת גירושין משמורת על ילדים והסדרי ראיה

 

תביעת גירושין או משא ומתן – מה לפני למה?

 

בני זוג רבים, אשר נישואיהם נקלעו למשבר שאין ממנו דרך חזרה, והחליטו בנחישות כי עליהם להתגרש, מתלבטים האם לפנות תחילה לבית הדין הרבני, או לבית המשפט לענייני משפחה ולרכוש לעצמם יתרון הן במשא ומתן והן בהליכים שייפתחו אם המשא ומתן ייכשל, או לנסות, קודם כל, לפתור את הבעיות בדרכי שלום, תוך נטילת סיכון שהצד השני יקדים אותם בנקיטת הליכים משפטיים ויזכה ביתרונות אלו.

זו ההחלטה הראשונה, ואולי החשובה ביותר, שעליך לקבל מייד לאחר שהחלטת להתגרש. החלטה זו תשפיע משמעותית על הצורה בה יתנהל המשא ומתן ביניכם, ובמיוחד על השאלה מי "ינצח", אם לא תגיעו להסכמות מלאות. חשוב לציין כי בהעדר הסכמה מלאה בכל הנושאים ובכל פרטי הפרטים לא ייחתם הסכם. הסכמות "עקרוניות", או ב "99 אחוז" הן כקליפת השום, שכן במקרים רבים ישנה הסכמה די רחבה בין בני הזוג, וה"גלישה" לעימות משפטי נגרמת מאי הסכמות בשולי הדברים – החל מוויכוח על 200 השקלים האחרונים של המזונות, דרך תאריך יציאת בן הזוג מהמגורים המשותפים וכלה בוויכוח מי יקבל את החוט המאריך... (להזכירכם: קרקר נגד קרקר). אכן, ההחלטה מה לעשות היא קשה, אולם שיקוליה  הם בהירים כדלהלן:

 

בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני – יתרונות הפנייה המיידית

ישנם שיקולים כבדי משקל מדוע להגיש את תביעתך לבית המשפט, או לבית הדין הרבני, מייד עם גיבוש החלטתך להתגרש, או מייד כאשר נודע כי פני הצד השני לגירושין.

1.         "הקודם בזמן זוכה" – מי שמגיש את תביעתו ראשון הוא זה שמכתיב את "סדר היום" של הדיונים, ולמעשה כופה על בן הזוג לדון בנושאים ובזוויות בהם יש לו יתרון. מאוד קל, ל"מי שיורה ראשון", לתכנן את האסטרטגיה של המאבק כולו, להכתיב לצד השני מהלכים מסוימים ולשלוף את ה"קלפים" במועדים  הראויים. כיון שהאסטרטגיה של כל מאבק היא בעצם הכלי להכריע אותו, מצטרף "משחק הגירושין" לשורה ארוכה של "משחקי מלחמה" בהם מי שפותח, בדרך כלל, מנצח (במידה והוא לא עושה טעות בדרך...).  

2.         בן הזוג אשר מגיש ראשון את תביעתו, קובע למעשה באיזה בית משפט (ערכאה) יתברר העניין. "מרוץ סמכויות" זה יכול להטות את הכף משמעותית לטובתך או לרעתך. כיוון שקיימים הבדלים משמעותיים בחוקים לפיהם דנים בכל ערכאה, בצורת הדיון, בצורת וכמות הראיות הנדרשות ובגורמים נוספים, מוביל הדבר, במקרים רבים, לתוצאה שונה. למשל, בית הדין הרבני נוהג לפסוק דמי מזונות נמוכים יותר מהמקובל בבית המשפט לענייני משפחה.

3.         במידה והצד השני שכר עורך דין לפניך, ושילם לו את מלוא התשלום, נוצר מצב בו התביעה אשר מוגשת כנגדך ממומנת בפועל מכיסך, באמצעות משאבים האמורים להיות משותפים! לרוב אף נוצר מצב אבסורדי בו לא יהיה באפשרותך לממן לעצמך ייצוג משפטי נאות, שכן על חשבונות הבנק ושאר נכסי המשפחה כבר הוטלו עיקולים, שהתבקשו במסגרת התביעה שהוגשה על ידי הצד השני.

4.         פנייה לבית המשפט תסכל את יכולת הצד השני לרוקן את חשבונות הבנקים ולהבריח רכוש. באמצעות בקשה מיידית וחשאית לבית המשפט, שאינה מובאת לידיעתו של הצד השני, ניתן לקבל צווי עיקול וצווי מניעה המונעים ביצוע פעולות של דילול חלקך ברכוש ובכספים. כמו כן, ניתן לעכב את יציאתו של בן הזוג מהארץ למניעת הימלטות, תוך השארתך מאחור בחוסר כל, וללא אפשרות לקבל גט.

5.         הגשת תביעה היא הפגנת כוח מצדך, המסמנת כי עברו הימים בו היית כחומר ביד היוצר, ומהיום והלאה יש לקחת אותך ברצינות הראויה, לרבות לתת לך את המגיע לך. יתכן כי הצד השני אינו מעלה כלל על דעתו אפשרות של "הרמת ראש" מצדך, ודווקא צעד נחוש זה יגרום לזעזוע במערכת היחסים וישנה את מאזן הכוחות לטובתך. 

6.         אלימות במשפחה מחייבת פנייה מיידית לבית המשפט על מנת להרחיק את הצד האלים מן הבית. אין ספק כי ניתוק מהבית ומהילדים מקשה מאוד על הצד המורחק לנהל את המאבק, וזאת בלשון המעטה.

 

 

שיקולים רלוונטיים להימנעות מפנייה לערכאות

ניסיון לפתור את הבעיות או לסכם על פרידה בדרכי שלום נובע בעיקר משיקולי יעילות ומשיקולים רגשיים:

 

1.       ניהול מערכה משפטית, הכוללת התדיינויות מרובות, מגביר את המתח בבית ומחייב הוצאה כספית משמעותית.

2.       נדרש מהפך נפשי משמעותי כדי לראות את "החלק השני שלך" בעבר כיריב בהווה, אפילו אם זו המציאות שלפניך!

3.       הגשת תביעה עלולה להיתפס על ידי בן זוגך כ"שבירת הכלים" ולדרדר את מערכת היחסים לנקודת ה"אל חזור".

 

 המצב המשפטי בישראל, למרבה הצער, מהווה תמריץ שלילי ליישוב הסכסוך בדרכי שלום ומעניק פרס למי שנוקט ראשון בהליכים משטרתיים או משפטיים, בבחינת "כל הקודם זוכה". אמנם לא אחת קיים הסיכוי להגיע להסכמה ולסיים את הסכסוך בהבנות הדדיות, אולם ברגע שמתעורר הספק הקטן ביותר, ממהר אחד הצדדים לערכאות, ורצוי איפוא שיהיה זה הצד שלך!

 

פתרונות אפשריים להתמודדות עם ההחלטה הגורלית

במרבית המקרים ניתן להגיע לפתרון סביר לשאלה "לתקוף או להמתין לצד השני". הבחירה תשתנה בהתאם לנסיבותיו המיוחדות ולהתפתחויותיו של כל מקרה ומקרה:

1.       "שאו פניכם לשלום והכינו גיסותיכם לקרב" -  הכנות חשאיות למערכה משפטית, ובמקביל ניסיון לסיים את הסכסוך בדרכי נועם. נהלו משא ומתן "שקט" ובמקביל עשו "שופינג" לבחירת עורך הדין המתאים, שיוכל לאפשר לכם לפנות במהירות המרבית לבית המשפט, בשעה שדבר מה משתבש.

2.       נקטו מהלך משפטי שיתן לכם את מירב היתרונות - פנייה לבית הדין הרבני אינה חייבת להיות דווקא במסגרת תביעה לגירושין. ניתן, למשל, להגיש תביעה לשלום בית לבית הדין הרבני, ובמקביל לפנות לבית המשפט לענייני משפחה בתביעה למזונות, אחזקת ילדים ורכוש.

זה תקופה ארוכה שרוית חשה שמחה בכל פעם שבני הודיע לה על זימון למילואים (אם הוא אכן הלך למילואים...).  שיקולים כלכליים, וחוסר רצונה להיפרד מדירת המגורים המפוארת, מנעו ממנה עד היום לבצע צעד בכיוון של פרידה. לאחרונה, הודיע בני לרוית כי בכוונתו לעזוב את הבית ולהגיש תביעה לגירושין. רוית חששה מאוד כי בכך יקיץ הקץ על חיי הפאר וההקצבה לה זכתה מדי חודש מבעלה. להפתעתה, סיפר לה עורך הדין כי ניתן ליהנות משני העולמות. רוית הגישה תביעת מזונות לבית המשפט לענייני משפחה, אשר הבטיחה לה כי רמת החיים לה הורגלה תישמר, למרות שבני עזב את הבית, ובמקביל הגישה תביעה לשלום בית ומדור ספציפי לבית הדין הרבני, אשר מנעה את הוצאתה והוצאת הילדים מן הדירה, תוך כדי כך שהיא ממשיכה לקבל את  דמי המזונות עבורה ועבור ילדיה.

3.       עורך דין נסתר - שכרו את שירותיו של עורך דין ראוי מייד לאחר שהחלטתם להתגרש, אך הסתירו מידע זה מבן הזוג. עורך הדין מנחה אתכם בהליכי המשא ומתן, ואף מנסח עבורכם טיוטות הסכם "בשפת בני אדם", כך שהצד השני לא יחוש בקיומו. במקביל מכין עורך הדין את כל מה שצריך להגשת תביעות התואמות את האינטרסים שלכם.

4.       זמן הפניה לבן הזוג - הקפידו לנהל את המשא ומתן אך ורק בשעות הלילה או בסופי שבוע – מועדים בהם קשה לבן הזוג לשכור עורך דין ולהכין את המערכה כולה. מצב זה מבטיח שאם לא תגיעו להסכם שיספק אתכם, אזי למחרת בבוקר, עם פתיחת המזכירות, תוגש תביעתכם הראויה למקום הנכון!

 

כפי שודאי הבנתם הנושא סבוך, משתנה מזוג לזוג וממקרה למקרה וכמספר הזוגות המתגרשים כך מספר הפתרונות, אם לא למעלה מזה. בסופו של יום אין מנוס מההבנה כי כללי הרעות והאחווה ששררו בנכם במהלך הזוגיות משתנים כהרף עין, והכללים שיחולו מעתה ועד סיום המשבר הם בפירוש הכללים הנקוטים במלחמה, כפי שמבטאת זאת האמרה הצרפתית המפורסמת "במלחמה כמו במלחמה...". כשם שבמלחמה מנצח לאו דווקא החזק, אלא בעל האסטרטגיה הנכונה, כך גם כאן. אם נקלעת למצב בו סדר היום והמהלכים נקבעים על ידי בן זוגכם, אזי התוצאה הצפויה הינה מפלה נחרצת. אם ברצונכם לעצור סחף זה ולשנות כוון עליכם להיוועץ, בהקדם האפשרי, במומחים לאסטרטגיה של הגירושין.