אסטרטגיה של גירושין

         

 
להתגרש או לא להתגרש הסכם גירושין נכון יחסים אלימים בעת גירושין
עצירת הליכי גירושין גירושין – ההליכים ופשרם גירושין חבריים – הייתכן?
הסכם שלום בית/גירושין ילדים בעת גירושין ניסוח הסכם גירושין.
אסטרטגית גירושין מזונות אישה בהליכי גירושין גירושין - הצעדים הראשונים
תביעת גירושין או משא ומתן מזונות ילדים בהליכי גירושין סעדים זמניים בהליכי גירושין
איך לבחור עורך דין? כיצד מתחלק הרכוש? המלצות
מלכודות בהליכי גירושין כתובה - זכות ששווה כסף. |
זכויות נסתרות בעת גירושין משמורת על ילדים והסדרי ראיה

 

איך תבחרו עורך דין מתאים לגירושין שלכם?

 

 

 

ההחלטה על בחירת עורך הדין שיטפל בגירושין שלכם היא אחת ההחלטות החשובות ביותר שתעשו בחייכם. במקרים רבים, היא זו שתכריע בשאלה האם פניכם לניצחון או לתבוסה. עורכי דין שונים מנהלים הליכי גירושין בדרכים שונות. יש המגישים "תביעות סטנדרטיות" ומקווים לטוב, וישנם עורכי דין העוסקים בתכנון אסטרטגי מעמיק ה"תפור" למידותיכם. אנשים רבים מנסים לשכור את עורך הדין הזול ביותר. בבסיס התפיסה של אנשים אלו עומדות שתי הנחות שגויות. הראשונה, "כל עורכי הדין שווים פחות או יותר"- הנחה זו שקולה להנחה שכל הדגים בים הם באותו הגודל, והשניה, "כל תיקי הגירושין הם אותו הדבר". כל תיק גירושין הוא עולם ומלואו, העוסק באנשים שונים, בנתונים שונים ובבעיות שונות. ברור שיש צורך באינטגרציה (שילוב מתוחכם של הנתונים למכלול אחד) ברמה גבוהה, במטרה להתמודד עם כלל הבעיות המאפיינות את המקרה הספציפי שלכם.

 

1.       אל תסתמכו על המלצות מכרים בלבד , בדקו בעצמכם, והפעילו שיקול דעת עצמאי. שכירת שירותיו של עורך דין שקולה לרכישת כל שירות אחר. אנשים רבים נוטים להמליץ על שירותיו של עורך דין פלוני מבלי שמכירים אותו באופן אישי, ולעיתים בגלל שקיבלו ממנו שירות אבל לא בתחום הגירושין. גם אם מדובר בעורך דין העוסק בתחום הגירושין, קיימת אפשרות, כי המקרה הספציפי שלכם מצריך סוג של טיפול או מומחיות, שאינם עיקר התמחותו. בכל מקרה ספק אם הממליץ עשה השוואה אמיתית בין עורך הדין עליו המליץ לבין עורכי דין אחרים, ואם עשה, ספק הוא אם ההשוואה רלוונטית גם עבורך. בינינו – גם אנשים שהפסידו את קרב הגירושין נוטים, מטעמים נפשיים ברורים, לחשוב שניצחו, ולהמליץ על עורכי דינם כאדריכלי ניצחון, שכמובן לא היה ולא נברא. אם החלטתם להתבסס על המלצת חבר, חקרו אותו בדבר אופי ההיכרות בינו לבין עורך הדין, ובשאלה האם יש להמלצה גם הסתייגויות.

 

2.       בררו את פרטי האסטרטגיה המוצעת לכם על ידי עורכי דין שונים לטיפול בבעייתכם . לעיתים, לקוחות הנכנסים בדלתות משרד עורכי דין, יוצאים יותר מבולבלים משנכנסו, שכן מדובר באחד הנושאים המשפטיים המורכבים ביותר. יחד עם זאת, תפקידו של עורך הדין המטפל בעניינכם להציג בפניכם אסטרטגיה בהירה ומגובשת המתאימה לנתונים שלכם, שלבי ביצוע מפורטים ולוח זמנים. אל תתפתו לאמרות מסוג "בואו נעשה שלב אחד ואחרי זה נחשוב הלאה...", שכן רוב הסיכויים הם שמי שיחשוב הלאה ביתר זריזות יהיה דווקא הצד השני. אסטרטגיה טובה מבוססת על יצירתיות, מקוריות ואינטגרציה של עובדות המקרה, ולא על ה"חוק היבש". את החוק מכירים כל עורכי הדין, והם נבדלים זה מזה בעיקר ביכולת להתמודד עם המצבים ה"בלתי אפשריים" וה"אבודים" על ידי יצירת "יש מאין".

 

3.       אל תחליטו לשכור עורך דין רק מהטעם שהוא "30 שנה במקצוע". ותק יכול להעיד על ניסיון, אך מאידך יכול להעיד גם על קיפאון מחשבתי, ידע מיושן שעבר זמנו ושיטות מיושנות שאבד עליהן הכלח. ותק אינו סגולה לניצחון, והוא יכול להוות יתרון או חסרון בהתאם לנסיבות. העובדה כי עורכי דין מסוימים, שהיו "כוכבים" בעבר, "דעכו", ו"כוכבים" חדשים "זורחים" מפעם לפעם, מלמדת כי במציאות אין יחס ישיר בין ותק ובין איכות, וכי לא פעם ותק רב מדי מביא לחוסר ערנות, הסתאבות, חוסר עניין ושאר מרעין בישין. חשוב להבין כי בימינו ידע לא נרכש דווקא בניסיון, אלא בעיקר בלימודים פורמליים, דרך היכרות עם מחקרים, קריאת ספרים, בקיאות בחיפוש במאגרי מידע ממוחשבים ויצירתיות, שהם בדרך כלל נחלתם של עורכי דין צעירים ומשכילים יותר. ברוב המקרים, השילוב הנכון והזוכה יהיה ניסיון של מספר שנים, משולב בידע וטכנולוגיה גבוהים, המופעלים בשיטות עבודה מתקדמות כמו סיעור מוחות, עבודת צוות, גישה אינטר-דיספלינרית וכו'. לסיכום: יש לשקול מחדש את האמרה "אין חכם כבעל ניסיון" שנטבעה לפני שנים רבות, בטרם העידן הטכנולוגי הנוכחי, ולבחור במינון מאוזן בין ידע, טכנולוגיה וניסיון.

 

4.       עורך דין מפורסם לא בהכרח מתאים לייצג אתכם – הדבר תלוי באופי ה"מפורסמות" שלו. אם הוא קנה את פרסומו כתוצאה מניצחונות שהשיג, פסקי דין חשובים שנזקפו לזכותו, ספרים וחוברות שכתב, פרסים שקיבל וכו', אזי הוא בהחלט ראוי לייצג את עניינכם. אולם אם הפרסום נקנה כתוצאה מקרבה ל"יפים – יפות", השתתפותו באירועים חברתיים ו/או פוליטיים, הופעתו בתיקים מתוקשרים שנגמרו בכישלון צורב, או סתם כתוצאה מיחסי ציבור "מושקעים" המתבטאים בעיקר בהופעה בקטעי רכילות, ספק אם שכירת שירותיו תביא לך את הניצחון המיוחל בקרב הגירושין – רוב הסיכויים שלא!   

 

5.        פנו אל המשרדים הגדולים המתמחים בגירושין ובנושאים הנלווים להם – אם הם לא היו כל כך טובים, הם לא היו נעשים כל כך גדולים. יתר על כן, בדרך כלל לגדולים יש מחלקות סיוע ועורכי דין מתחומים משיקים, והגודל מקנה  להם יכולת טובה יותר לבצע עבודת עומק במהירות רבה, אם יש צורך להקדים את הצד השני.

 

6.       " לא כל הנוצץ הוא זהב " – לא בהכרח עורך הדין היקר ביותר הוא הטוב ביותר. המחיר המוצע הוא, לא פעם, פונקציה של הערכת עושרו של הלקוח (מה שמכונה בשפת העם "קביעת מחיר לפי הפרצוף של הלקוח"). קיים בהחלט קשר בין המחיר אותו אתם נדרשים לשלם לבין איכות עורך הדין, אולם לא תמיד הקשר הוא קשר ישיר. לפעמים משרד עורכי דין יעיל וממוחשב יכול לעשות עבודה מעולה בפחות אמצעים מאשר משרד בלתי יעיל המנוהל בשיטות מיושנות. ככל שהמשרד מאורגן יותר ובעל כלים טובים יותר לביצוע המשימה, כך סביר להניח שתקבלו תמורה טובה יותר לכספכם. בכל מקרה, חשוב מאוד כי תבקשו שיוצג בפניכם מחירון מפורט, בכתב, וכדאי שתקבלו הסבר על סעיפי החיוב המפורטים בו.

 

7.       אל תסכמו במהרה עם עורך דין אחד לפני ששוחחתם בטלפון, או נפגשתם, עם מספר עורכי דין. שאלו את השאלות שמציקות לכם, התרשמו מהפתרונות המוצעים לכם, השוו בין הפתרונות השונים, ובדקו את איכות החומר הכתוב שיספקו לכם (במרבית המשרדים הגדולים תוכלו לקבל דפי הסבר או חוברת הסבר ללא תמורה וללא מחויבות). התרשמות ישירה היא ההתרשמות הטובה ביותר, והיא הכלי העיקרי לבחירת עורך דין מתאים עבורכם.

 

8.        אל תשלמו, ולו אגורה שחוקה אחת, עבור פגישת הכרות, שכן כל-כולה נועדה לאפשר לכם להתרשם מכישוריו וכליו של עורך הדין, ולהשוותם לאחרים. (האם יעלה בדעתכם לשלם למוכר בחנות שהציע לכם את מרכולתו, ואף נתן לכם הסברים מועילים, אם בסופו של דבר החלטתם לקנות במקום אחר?). ראוי שתדחו כל ניסיון "להסביר" לכם כי רק לאחר שתשכרו את שירותיו הטובים יאות עורך הדין לשמוע את עובדות המקרה שלכם ולהציע לכם אסטרטגיה ראויה. בחירה נבונה בין עורכי דין חייבת להיות מבוססת על התרשמות אישית והעדפת אסטרטגיה מסוימת על אחרת. מי שדורש מכם תמורה, או התחייבות, על מנת להציג בפניכם את נתוניו ויתרונותיו מגלה לפחות חוסר ביטחון ביכולתו ולכן ספק הוא אם כדאי לכם לשקול שכירת שירותיו.

 

     9.       אל תתפתו להבטחות, ובמיוחד כאלו שאינן בשליטת עורך הדין המבטיח. בני זוג השרויים בסכסוך גירושין מחפשים עוגן להיאחז בו. הם חשופים, לא פעם, להבטחות שאין להן כיסוי, וכל מטרתן היא "לגייס" לקוח בדרכי עורמה. דליה נועצה בעורך דין מפיוזו בנוגע לגירושיה. הוא הבטיח לה הרים וגבעות – כל הרכוש המשותף יהיה לה, בעלה המובטל ישלם לה מזונות גבוהים ביותר, הגט יגיע תוך שבועיים שלושה לכל היותר ועוד כהנה וכהנה... דליה שילמה סכום עתק, אך ככל שהטיפול התקדם התוצאות היו גרועות יותר ויותר. במקום תוצאות היא קיבלה תירוצים: "בעלך עקשן", "את לא היית בסדר", "נפלנו על שופט גרוע", "הרבנים לא מבינים", "הכל תלוי במזל", "מישהו הטיל בך עין רעה" וכיוב'. חשוב שתדעו שלא כל מה שעורך דין מבטיח ביכולתו לקיים. חמור מזאת – מי שמבטיח לכם משהו שאינו תלוי בו, אלא בנסיבות משתנות ובאנשים אחרים אינו אלא נוכל, ואסור לבטוח בו!

 

10.   אל תקבלו המלצות מעורך דין שאתם מכירים בנוגע לעורך דין העוסק בענייני גירושין. אנשים רבים סבורים כי אם הממליץ הוא עורך דין יש לייחס להמלצתו משקל מכריע, שכן הוא ב"תחום". המציאות מראה שבמקרים רבים אין מאחורי ההמלצה דבר. לעורכי דין מתחומים אחרים אין הזדמנות לראות עורכי דין של גירושין בפעולה, אלא אם מדובר בגירושין שלהם, שכן אלו מופיעים בעיקר בבית משפט לענייני משפחה ובבית הדין הרבני, ואילו עורכי דין מתחומים אחרים מופיעים בבתי משפט אחרים. יתר על כן, השוני בין התחומים הוא כה רב, עד שמרבית עורכי הדין המעוניינים להתגרש נאלצים לשכור עורך דין של גירושין למטרה זו. מקובל בין עורכי דין לשלם תמורת הפניות לקוח לטיפולם "השתתפות בשכר טרחה" (בשפת העם – דמי תיווך) בגובה 33.3% משכר הטרחה הנגבה מהלקוח המופנה. זו אכן הסיבה שעורכי דין רבים ישאלו אתכם, בטרם יקבעו את  שכר טרחתם, "כיצד הגעתם אלי" או "מי הפנה אתכם אלי". אם דמי התיווך "יגולגלו עליכם" אתם צפויים לשלם תוספת של 50% עבור אותו שירות בדיוק! כיוון שמדובר בהפרש של אלפי דולרים סביר להניח כי כדאי לכם לטרוח ולמצוא את עורך הדין הראוי בעצמכם, ולהתקשר עמו ישירות. רונה החליטה להתגרש מבעלה חזי. היא נועצה בידיד נעורים שלה, גילי, אשר פתח משרד עורכי דין משגשג בתחום התעבורה. גילי המליץ לה, ללא כל היסוס, על שכירת שירותיו של עורך דין סמוך, שלפי הבנת גילי  הוא "הכריש" בנושא גירושין מאזור באר-שבע דרומה, וזאת למרות שגילי מעולם לא פגש אותו וכל ידיעותיו בעניין היו מפי השמועה. אצה רצה רונה למשרדו של סמוך, ולאחר שאמר לה "כדאי לך לסמוך על סמוך" שילמה לידו שכר טרחה של 20,000 דולר. למרבה הפתעתה, נתגלה לה כי סמוך עובד בעומסים כבדים ביותר, גירושין אינם תחום ההתמחות העיקרי שלו, ואת רוב העבודה עושה המתמחה החדשה, שיופיה העז והבנתה באופנה עילית עולים בכמה מונים על הבנתה במשפטים... ההליכים שהיו צריכים להינקט לא ננקטו בזמן, המסמכים הוגשו בצורה מרושלת, לא נקבעה אסטרטגיה כוללת, ובסופו של יום נחלה רונה תבוסה קשה.

 

11.   העדיפו משרד הכולל מספר עורכי דין העוסקים בגירושין וגם בתחומים המשיקים לתחום הגירושין, על פני עורך דין בודד. בחנו אם עורכי הדין האחרים במשרד בקיאים בתחומי משפט נוספים החשובים לניהול התיק שלכם. כך תוכלו להימנע מהצורך לפצל את הייצוג בין משרדים שונים. ניצן שכר את שירותיו של עורך דין העוסק בגירושין בלבד. לאחר מספר ימים, נעצר על ידי המשטרה באשמת תקיפת אשתו. הוא נאלץ לשכור עורך דין נוסף לטפל בעניין הפלילי. בהמשך, היות וניצן היה בעליהם של עסקים, נדרשה גם מעורבות של עורך דין מסחרי, שייעץ לזוג בדבר אופן חלוקת העסקים ביניהם. שלושה עורכי דין משלושה משרדים שונים נשכרו בעצם למטרה אחת. מצב זה לא היה מתעורר, אם ניצן היה פונה למשרד עורכי דין גדול, המשלב את ההתמחויות הרלוונטיות.

 

12.   אל תתנו אמון עיוור בשום אדם שמספק לכם שירותים, גם לא בעורך דין. אמנם עורך דין טוב פועל כמו רופא, במובן זה שהוא מספק לך את השירות הנדרש לקידום עניינך, ולא את השירות שאתה רוצה לקבל. יחד עם זאת, רצוי שיתקיים ביניכם שיתוף פעולה בונה. הקפידו לסכם כי כל החלטה מהותית תתבצע בשיתוף עמכם. תנאי לכך הוא כי תהיו בקיאים בנעשה בתיק שלכם, ותבינו את המהלכים הננקטים על ידי עורך הדין. רק כך תוכלו לשקול באופן סביר את הצעדים המהותיים, או לכל הפחות להיות שותפים בתהליך קבלת ההחלטות.  

 

13.   אל תתייחסו לשכר טרחת עורכי הדין  במונחים של "זול" או "יקר", אלא במונחים של כדאיות . שאלת הכדאיות נבחנת לפי שני מרכיבים עיקריים: האחד - כמה אני נדרש לשלם, והשני - מה התמורה, החיסכון או הרווח הצפויים לי כתוצאה מהתשלום. חגית נשואה למני 20 שנה. בכל תקופת נישואיהם גרו בדירה אשר הייתה בבעלות מני עוד בטרם הנישואין. שווי הדירה כיום הינו 500,000 דולר. חגית קיבלה הצעות מחיר שונות לטיפול בגירושיה שנעו בין  8,000- 4,000 דולר. עורכי דין אלו הסבירו לה כי אין לה כל סיכוי לקבלת מחצית מהדירה, שכן זו הייתה בבעלות מני מלפני הנישואין. חגית פנתה לעורך דין איכותי שבחן את המקרה לעומק וגילה, כי המשכנתא שולמה בכספים משותפים, כל השיפוצים שנעשו במשך השנים היו מקופה משותפת, וכי עיקר ההשבחה של הדירה חלה בתקופת הנישואין. אותו עורך דין שלח את חגית להקליט את מני, שהודה בפניה, כי מחצית הדירה שלה למרות שהיא לא רשומה על שמה, שכן כך סוכם ביניהם משנישאו. בסופו של יום קיבלה חגית את מחצית הדירה השווה כ- 250,000 דולר, ושילמה לאותו עורך דין 25,000 דולר, שכמחציתם הוחזרו לה על ידי מני כהוצאות משפט. האם יש ספק שחנית עשתה עסקה טובה?

 

14.   ככל שהמחלוקת ביניכם בנוגע לרכוש גדולה יותר, כך עולה כדאיות העסקת עורך דין איכותי יותר. עורכי הדין הטובים גובים סכומים גבוהים. אם אתם חלוקים על רכוש רב התשלום לעורך הדין הופך להיות זניח יותר, גם אם מדובר בסכום גבוה. יורם ומאיה חלוקים על רכוש בהיקף של 150,000 דולר. יורם קיבל הצעה משני עורכי דין לטיפול בתיק, הראשונה ב- 5,000 דולר מעורך דין ממנו לא התרשם בלשון המעטה, והשניה מעורך דין איכותי, שהציג בפניו תוכנית אסטרטגית לקבלת מרבית הרכוש, ודרש פי שלושה. במקרה כזה, הכריע יורם לטובת עורך הדין היקר. הוא העדיף להשקיע 15,000 דולר עם סיכוי גבוה לזכות ב- 100,000$, מאשר לשלם 5,000$ עם סיכוי גבוה להפסיד 100,000$.

 

15.    כדאיות לאו דווקא במובן הכספי. במקרים רבים הכדאיות נובעת מערכים שאינם ניתנים לכימות כספי, כמו יכולת לזרז את הליכי הגט, להתמודד עם סרבנות גט, לקבל חזקה על הילדים וכו'. אמנם לא ניתן לאמוד תוצאות אלו במונחים כספיים, אך הן מהוות, לא פעם, את השיקול הראשון במעלה לשכירת שירותיו של עורך הדין האיכותי ביותר אשר ידכם משגת. מאיה מנסה לקבל גט מיורם מזה שנתיים. בימים אלה, היא הכירה תושב זר מקסים וקיבלה הצעת עבודה מפתה בחו"ל. מאיה אינה יכולה לקבל את ההצעה משום שלא גמרה את ענייניה עם יורם. במקרה זה, בנוסף לנזקים הרגשיים הקשים נלווים לעניין נזקים כספיים של ממש כפועל יוצא מאי קבלת הגט. שכירת עורך דין, אשר היה מפעיל לחץ על יורם, באמצעים שונים, הייתה מזרזת את הליכי הגט ומשחררת את רונה מ"עגינותה".

 

 

16.   אם אין לכם רכוש משותף ואין לכם ילדים, או אם כל המחלוקת ביניכם עומדת על אלפי דולרים בודדים, בהחלט כדאי לכם לנסות להסתדר בכוחות עצמכם, ולשכור עורך דין, אם בכלל, אך ורק למטרת ניסוח ההסכם הגירושין. אם אין ביכולתכם לממן עורך דין פרטי כדאי שתבחנו את האפשרות לקבל ייצוג באמצעות לשכות הסיוע המשפטי.

 

17.   מחיר הגירושין אינו סובב בהכרח סביב השאלה כיצד יתחלק הרכוש . במקרים רבים המאבק נסב בעיקר על גובה מזונות הילדים ו/או האישה. הבדל של 1,000 ₪ לחודש בגובה המזונות מגיע במשך 18 שנים  ל- 216,000 ₪ - סכום העולה במקרים רבים על המחלוקות הרכושיות. ליורם ומאיה שני ילדים קטנים. יורם משתכר 10,000 ש"ח בחודש, ולכן נפסקו לו מזונות גבוהים. באמצעות עורך דין איכותי, הוא הצליח לשכנע את בית המשפט להפחית את דמי המזונות החודשיים, המשולמים על ידו ב- 1,000 ₪, וחסך 216,000 ₪ על פני תקופת המזונות – סכום העולה בכמה מונים על שכרו של עורך הדין בגין ביצוע הפעולה.

 

18.   חתמו עם עורך דינכם על הסכם שכר טרחה. הסכם שכר הטרחה הוא תעודת הביטוח של הלקוח, לפיו יינתן לו שירות בהיקף המפורט בהסכם, והוא לא יידרש לשלם סכומים מעבר למה שסוכם. שכר הטרחה אינו כולל אגרות בית משפט, העלולות להגיע בהליכי גירושין לכמה אלפי שקלים. חשוב כי הסכם שכר הטרחה יגדיר שהטיפול כולל את כל ההליכים, התביעות והבקשות, ההופעות, המשאים ומתנים ושאר ה"מרעין בישין" שיידרשו במהלך הגירושין, וזאת על מנת שבשום תנאי לא תדרשו לתוספת תשלום בעתיד. אל תתפתו להסכמי שכר טרחה המבטיחים לעורך דינכם סכומי כסף בגין כל הופעה או מסמך שיכתוב, שכן כך אתם מייצרים "ניגוד אינטרסים" ביניכם, ובשפת העם, מצב שבו כדאי לעורך הדין למשוך את ההליכים עד אין קץ, וליזום כתבי תביעה, בקשות, הליכים, והופעות חסרות תכלית, שכן כך יגדלו הסכומים שיגיעו לו מכם.

 

19.   שנו חכמינו: "אין נביא בעירו" – אלא אם מדובר בעיר גדולה. אם אתם מתגוררים בעיר שדה, או בישוב קטן בו "כולם מכירים את כולם", תפעלו בחכמה אם תשכרו משרד עורכי דין הממוקם בעיר גדולה סמוכה, ולא בעירכם. הטעם העיקרי לכך הינו סודיות. אומנם עורכי דין ועובדי משרדם מחויבים לסודיות, אולם קיים סיכוי שמישהו בסביבה יהיה מודע לצעדכם, וידווח עליו ל"גורם עוין". טעם נוסף לכך נעוץ בהשקפה הסבירה שמרבית עורכי הדין המעולים מצויים דווקא בערים הגדולות.

 

 

לאחר שהבנתם את החשיבות הרבה בבחירת עורך דין שמתאים לגירושין  שלכם ולצרכים האישיים שלכם כדאי שתבינו עוד כמה דברים, שלא תיפלו במלוכדת.....