אסטרטגיה של גירושין

         


 

להתגרש או לא להתגרש הסכם גירושין נכון יחסים אלימים בעת גירושין
עצירת הליכי גירושין גירושין – ההליכים ופשרם גירושין חבריים – הייתכן?
הסכם שלום בית/גירושין ילדים בעת גירושין ניסוח הסכם גירושין.
אסטרטגית גירושין מזונות אישה בהליכי גירושין גירושין - הצעדים הראשונים
תביעת גירושין או משא ומתן מזונות ילדים בהליכי גירושין סעדים זמניים בהליכי גירושין
איך לבחור עורך דין? כיצד מתחלק הרכוש? המלצות
מלכודות בהליכי גירושין כתובה - זכות ששווה כסף. |
זכויות נסתרות בעת גירושין משמורת על ילדים והסדרי ראיה

 

מלכודות בהליכי גירושין

 

 

פעמים רבות, נוקטים בני זוג בהליכי גירושין, בעצת עורכי דין מתוחכמים, מהלכים ערמומיים המביאים לניצחונם המוחץ. "תרגילים" אלו ממחישים כיצד בהליכי גירושין קיימת חשיבות מועטה לשאלה מה אומר החוק, וחשיבות מכרעת לשאלה כיצד צריך לפעול על מנת לקבל את כל הזכויות המגיעות לכם ולמעלה מזה להלן מספר דוגמאות למלכודות נפוצות. מי שנלכד במלכודות אלו עומדות בפניו שתי אפשרויות: להתפלל בדבקות יתרה, או לשכור עורך דין יותר ממולח, שיטמון מלכודת נגדית לאיזון המצב

 

1.       "פתי מאמין לכל דבר"- בן הזוג "הנדיב" שוכר שירותיו של עורך דין, ומציע לבן הזוג "החסכן" לחסוך בעלויות ולהסתמך על עורך דין אחד, שהוא באורח פלא עורך דינו, להכנת הסכם הגירושין עבור שני הצדדים. כשם שעבריין אינו מקבל יעוץ משפטי משוטרים, השתדלו גם אתם, להיוועץ בעורך דין מטעמכם בלבד.

 

2.       "חלומות בהקיץ"- בני זוג הנופלים למלכודת זו מכונים "אופטימיסטים חסרי תקנה". המשפט השגור בפיהם הוא: "בן זוגי לעולם לא יפתח ראשון בהליכי גירושין". לאופטימיסטים אלו צפויה הפתעה לא נעימה, שכן במקרים רבים בן הזוג הפסיבי במהלך הנישואין הופך להיות היוזם במאבק הגירושין. הדבר נובע, בין היתר, מרצונו לשנות את הדפוסים שאפיינו את חיי הנישואין. במקרים אחרים, מי שמכתיב את המהלכים לבן הזוג הפסיבי הוא עורך דין אקטיבי או יועץ אחר, המייעץ לבן הזוג להמשיך ולשחק את "משחק הפסיבי". אם אתם מסיקים מהתנהגות בן הזוג במהלך הנישואין על התנהגותו במהלך הגירושין, אתם מצויים ב"חלום ליל קיץ" וכדאי שתקיצו ממנו במהירות

 

3.       "הילדים יתבעו..."- האישה מודיעה לבעל, כי אם יוותר על דירת המגורים או על רכוש אחר היא, מצידה, תוותר על מזונות הילדים. מספר חודשים לאחר העברת הבעלות בדירה או הרכוש על שמה, מקבל הבעל תביעת מזונות של ילדיו. הבעל לא יודע, כי משפטית, ההסכם עם האישה אינו מחייב את הילדים. הילדים תובעים אותו, כמובן, באמצעות האישה. מומלץ שלא לבצע כל ויתור רכושי בתמורה להבטחה לאי תביעת מזונות בלי יעוץ משפטי מתועד, שכן בפועל אין להתחייבות זו כל משמעות.

 

4.       "בועה ושמה שלום בית" - כרמית רצתה בכל מאודה להתגרש מבעלה יובל, לאחר שגילתה, כי במשך שנים בגד בה. יובל עדיין אהב את כרמית ולא היה מוכן להתגרש ממנה. כרמית נועצה בסתר בעורך דין, אשר המליץ לה להציג  עמדה כי בשלב ראשון היא מעוניינת להתגרש ולהסדיר את העניינים הרכושיים, ורק לאחר שתתמלאנה משאלותיה היא תשקול בחיוב חזרה לחיים משותפים עמו. יובל, שהיה מוכן לכל דבר, מתוך תקווה לשלום בית, קיבל את כל התנאים. חלפו כבר מספר שנים מאז גירושיהם, ויובל נותר חסר כל. רק בימים אלו הוא איבד את התקווה לשלום בית, והבין כי נפל קורבן למלכודת הדבש. ידוע כי כאשר צד מסוים מעוניין בשלום בית, הוא נכון לוויתורים רבים. במקרה כזה, נוהג בן הזוג המעוניין ברכוש להציע לבן זוגו המעוניין בהמשך הנישואין לעשות שלום בית, בתנאי שייחתם הסכם גירושין נדיב כלפיו, אם שלום הבית ייכשל. תקופה קצרה לאחר שנחתם הסכם, ומקבל תוקף של פסק דין, מודיע בן הזוג המעוניין ברכוש כי אינו מעוניין עוד בשלום הבית, וכי הוא רוצה בגירושין ובישום סעיפי הרכוש שבהסכם שנחתם. כך, באמצעות מלכודת האשליות, מוצא עצמו בן הזוג הדחוי קירח משלום הבית, וחמור מכך - קירח מהבית.

 

5.       "מלכודת מתוקה" - היזהרו מנחמדות יתר של בן הזוג. לא אחת מנחה עורך הדין של אחד מבני הזוג את לקוחו להיות נחמד, ואף לפזר הבטחות בדבר "ירח דבש שני". זו מלכודת פתאים שמטרתה סחיטת הטבות בחמש דקות של נחמדות. במרבית המקרים הנחמדות היתרה נועדה רק "להרוויח" זמן, במגמה להתארגן ולהקדים אותך בהגשת תביעות לערכאה הנוחה יותר לבן הזוג ה"נחמד".

 

6.       "הקלטת הבוערת בידי המחזיק בה" - חומר מפליל עלול להתגלות כמזיק מאוד דווקא למחזיק בחומר. במקרים רבים טומן אחד מבני הזוג מלכודת לבן זוגו, ומאפשר לו לפגוע בפרטיותו, מתוך ידיעה כי כאשר בן הזוג יבוא לעשות שימוש בחומר, הוא יהיה הנפגע העיקרי. דוד חשד באישתו, טלי, כי היא בוגדת בו. הוא אץ רץ ושכר את שירותיו של משרד החוקרים הפרטיים "אמת בכל מחיר" (אנחנו מגלים את האמת, ואתם משלמים את כל המחיר). האמת אכן יצאה לאור בקלטות ובתמלילים. את המחיר שילם דוד במלואו, ולא רק בכסף. דוד הציג את הקלטות בפני הדיינים בבית הדין הרבני, ואכן נהנה מניחוחו של הגט לימים ספורים בלבד. טלי הגישה את החומר למשטרה, אשר העמידה את דוד לדין על האזנת סתר ופגיעה בפרטיות. דוד, שהפך מיועץ ארגוני בכיר לאסיר, עוסק בימים אלו בייעוץ לחבריו האסירים, כיצד לגלות בגידות של נשותיהם מבלי לפגוע בפרטיותן 

 

7.       "הכל או לא כלום" – לעיתים אחד מבני הזוג נוקט גישה לפיה הוא מוכן להפסיד הכל ובלבד שבן זוגו לא יקבל דבר. במרבית המקרים מדובר בטקטיקה לסחיטת ויתורים. נירית וניסים נשואים עשרים שנה. בני הזוג התגוררו בדירה שהייתה בבעלות נירית בטרם הנישואין. עם תחילת הליכי הגירושין דרש ניסים לקבל מחצית מהדירה, למרות שלא השקיע בה אגורה שחוקה. כדי להמחיש את "רצינות כוונותיו" לקבלת מחצית הרכוש, הגיע ניסים עם מסור חשמלי לדירה, וניסר שולחן לשניים – חצי לקח לעצמו וחצי השאיר לאישתו. נירית, התייעצה עם עורך דינה והבינה כי המדובר בתרגיל פסיכולוגי. היא הגישה תלונה במשטרה וזו העמידה את ניסים לדין באשמת היזק לרכוש. ישנם מקרים בהם אחד מבני הזוג, שאינו מודע לזכויותיו, מוותר על רכושו רק בשל "מחזה אימים" מסוג זה או אחר.

 

8.       "שים ליבך לעיקר"- הרעיון הוא למקד את מאמצי בן הזוג בדברים הטפלים. כלל גדול הוא כי הרכוש היחיד שנחלק בין הצדדים הוא הרכוש הידוע לצדדים. קיימים מקרים רבים בהם אחד מבני הזוג אינו מודע כלל לכל הרכוש שנצבר במהלך הנישואים, במיוחד כאשר בן הזוג השני הוא עצמאי. בן הזוג "המעלים", מנהל "מלחמת עולם" על הרכוש הידוע במטרה אחת בלבד, להסיט את תשומת לב בן זוגו מהלא נודע. הכלל הגדול הוא "דעו את רכושכם ואם אינכם יודעים, חקרו אודותיו".

 

9.       איך נסחט "הסחטן הנסחט"- כפועל יוצא מחיים משותפים במשך שנים ידוע לבני הזוג "מידע מפליל" איש על רעהו. למשל, העלמות מס, סודות משפחתיים, גניבה מלקוח או ממעביד, סוד מסחרי ומה לא. לא פעם מנסה אחד מבני הזוג לאיים על משנהו בחשיפת המידע, אם בן הזוג השני לא יפעל כרצונו. בנקודה זו עצתנו אחת היא- לא לוותר ויתורים ממשיים, שמקורם בסחטנות. שכן הסחטנים אינם יודעים גבולות. לעיתים מימוש האיום מתגלה כחרב פיפיות. מיכה ודינה נשואים מזה עשרים שנה. דינה הייתה מודעת היטב להעלמות המס של מיכה, אשר תחביבו היה "לסדר" את מס הכנסה, ואף נהנתה מכך שנים רבות. בהליכי הגירושין תבעה לקבל את מרבית הרכוש שאם לא כן לדבריה היא "חפצה לסייע לשלטונות מס הכנסה לגבות מס אמת". אמרה ועשתה. בסופו של יום מצאה עצמה חסרת כל, שכן נדרשה לשלם את מחצית הסכום שנפסק כנגד מיכה לטובת מס הכנסה, מכוח חזקת השיתוף שחלה על בני זוג נשואים, ובמיוחד כיוון שנהנתה מכספים אלו והייתה מודעת למקורם.

 

10.   "שלא יקליטו אותך..."- עירית חשדה במשך שנים כי בעלה, שרון, בעל עסק למוצרי אלקטרוניקה בשם "ענק החשמל", מסתיר ממנה מידע בדבר רכושם. משהחליטה להתגרש פעלה לפי הכלל "סוף מעשה בהקלטה תחילה", והקליטה שיחה בינה לבין שרון, בה הוא מתוודה על כל נכסיו הסודיים, ומתפאר כי לעולם לא תוכל להוכיח את דבר קיומם, שכן הם מוחבאים היטב. עירית שמרה את דבר קיום הקלטת בסוד, ונתנה לשרון להסתבך בשקרים בבית המשפט. כששלפה את הקלטת, ועוד בטרם השמעתה, ויתר שרון על מרבית הרכוש שהסתיר, וזאת בכדי למלט עצמו מאישום בגין העלמת הכנסות ועדות השקר שמסר בבית המשפט. בני זוג בהליכי גירושין רוצים, לא אחת, לבסס עובדות אך אין להם ראיות לגביהן. הדרך הפשוטה ביותר להשיגן היא הקלטת בן הזוג כשהוא מודה בקיומן של עובדות אלו ואחרות. מרגע שמתחיל סכסוך הגירושין עליכם לא רק להקליט, אלא גם להתנהג בעצמכם כבחזקת מוקלטים. זכרו, סוללת עורכי הדין הטובה ביותר לא תוכל לעמוד מול הודאת בעל דין אחת, שהונצחה בקלטת.

 

11.   "תיק פלילי"- לא אחת, מצליח אחד מבני הזוג "לרתום" את המשטרה למאבקו. המדובר בתוספת כוח רצינית ביותר שאין לזלזל בה. בן זוג אשר טומן מלכודת לבן זוגו, ומסבך אותו בפלילים, משיג יתרונות משמעותיים. סיבוך בן הזוג בפלילים מונע ממנו התמקדות במאבק הגירושין. לעיתים הוא נתון במעצר, ולעיתים עליו להתמודד מול כתבי אישום וחקירות, המסיטים אותו מהמאבק העיקרי. במקרים בהם קיים חשש לאלימות, המשטרה מרחיקה את הצד האלים מדירת המגורים, דבר המקשה על ניהול אורח חיים תקין ופוגע בניהול מהלכי הגירושין. חגי ועינב נישאו לפני חמש שנים. מזה כשנה הם בהליכי גירושין, וההליכים ביניהם נקלעו למבוי סתום. אחיתופל, ידידה של עינב, יעץ לה ש"בלי משטרה העסק לא יתקדם". שמעה עינב ועשתה. ערב אחד, במהלך ויכוח מילולי רגיל, החלה עינב לצעוק ולבכות בקולי קולות ואף שרטה את עצמה קלות. עד מהרה נשמעו למרחוק הסירנות של ניידות המשטרה, שהגיעו למקום ולקחו את חגי, אחר כבוד, לאירוח בפנסיון מלא על חשבון המדינה. לאחר מכן הורחק חגי מן הבית, והוחלט על העמדתו לדין בגין איומים, שלא היו ולא נבראו. חגי, בעצת עורך דינו, הפעיל כנגד עינב את "מלכודת הדבש". הוא נקט כלפיה בנחמדות קיצונית, עד שעלו בליבה ספקות בדבר רצונה להתגרש. כשחש שהזמן בשל, הפעיל את המלכודת "שקט, מקליטים". הוא הגיע לפגישה חמוש במכשיר הקלטה. במהלך השיחה ביניהם התנצלה עינב על כך שטפלה עליו האשמות שווא וביקשה את סליחתו. משקיבלה המשטרה את הקלטת התהפך הגלגל. עינב מצאה עצמה מסובכת בפלילים, ויצאה קרחת ממרבית הרכוש.

 

12.    "מלכודת הייצוג הסמוי"- עדי, מורה לחינוך גופני, החליטה להתגרש מבעלה יניב מפני שלטעמה לא היה מספיק רוחני. משהבינה כי הנושא מסובך הלכה והתייעצה עם עורך דין, תוך הסתרת עובדה זו מבעלה. עורך הדין תכנן עבור עדי אסטרטגית גירושין מתאימה והנחה אותה להציג את הדברים בפני בעלה, כך שלא תסגיר את העובדה שהיא נועצת בעורך דין. יניב, אשר סבר כי הדברים "נסגרים ידידותית" בינו לבין אישתו, היה שקוע בתרדמת עמוקה, שהובילה אותו לנפילה במלכודות רבות מהמלכודות המפורטות במסמך זה ובמלכודות נבחרות אחרות משנזכר לפנות לעורך דין, העצה היחידה שעורך הדין יכול היה לתת לו הייתה להתפלל בדבקות ולהשתטח על קברי צדיקים. בן הזוג המתייעץ בסתר, נוקט באסטרטגיה שנקבעת על ידי עורך הדין, כך שאם המשא ומתן נכשל, הוא מצויד כבר בכל הכלים הדרושים כדי להקדים את בן זוגו בהליכי הגירושין. למלכודת זו יש גם פן הפוך: בן הזוג יוצר אצלך אשליה לפיה אינו מיוצג, ובעוד אתם סבורים כי אתם היחידים שמקבלים יעוץ מאחורי הקלעים, בן זוגכם כבר עושה את המהלכים הדרושים להקדימך בהליכי הגירושין.

 

 

אין גבול למגוון המלכודות שניתן לטמון לבן הזוג במסגרת מאבק גירושין, והן מתרבות חדשות לבקרים מדמיונם הקודח של עורכי דין ממולחים ויצירתיים. המלכודות שתוארו בפרק זה הנן אך קצה הקרחון, ובינינו, אלו העצות הישנות והידועות למרבית העוסקים במלאכה, שכן את המלכודות החדשות שומרים עורכי הדין לעצמם. ברור איפוא כי המלכודות המסוכנות ביותר הן המלכודות החדשות, אשר עורך דין יצירתי המומחה בבניית אסטרטגיות גירושין, הגה במטרה "להפילך בפח". ממלכודות נעלמות אלו קשה להישמר וקשה להתריע מפניהן. אלו מלכודות  "שנתפרות" למידותיך הספציפיות, ומכונות בשם הכללי "מלכודות יום הדין".